Now on PBS

New Noise new program ideas with various presenters, Wed 2:00am - 6:00am
The Breakfast Spread your musical alternative with Sista Zai & Milo, Wed 6:00am - 9:00am
Roots of Rhythm jazz, roots & blues with Helen Jennings, Wed 9:00am - 11:00am
Malt Shop Hop a cappella, doo-wop & r'n'b with Mr. Doo-Wop, Wed 11:00am - 1:00pm
Today's Daily Prize » Only 5 Daily Prizes left! Sign up now to be in today's draw.

Roots of Rhythm Weekly Gig Guide

Roots of Rhythm

Highly Recommended **

**Big Pig Little Pig American BBQ Sunday Sessions 1pm, 36 Ebden St Moorabbin 27/5 Craig Horne & The Hornets)

NEW VENUE: Katoria Music Club, 219 Elizabeth St Coburg North OPENING NIGHT: Fri 1st June with Loretta Miller (Jazz Party) & her Boyfriends

23rd

+**Acoustica Sessions with Yolanda Ingley 11, Oreil Glennen, Stephanie Duzel 8pm Lomond Hotel, Brunswick

+**Bopstretch Every Wed Uptown Jazz Cafe, Brunswick St Fitzroy

+**Muddy's Blues Roulette with wes Lee (US) 8pm The Catfish. Fitzroy

Memphis 199th Birthday Celebration 8pm Pistel Pete's, Geelong

8.30pm Dogs Bar, Acland St St Kilda

Katie Bates 8pm Pina 9pm The Drunken Poet, Peel St West Melbourne

Doc Halibutt 8.30pm The Retreat, Brunswick

**An Evening of Vocal Jazz Artistry - EVA Presented by Musician Chris McNulty Every Wed , Ben Gillespie & Louisa Rankin, 30/5 Leigh Carriage & Tom Barton
The Jazzlab 8.30pm 27 Leslie St Brunswick

**John Montesante Jazz Dectet Birds Basement, Singers Lane, City

+**Eilen Jewell & Band (US) Thornbury Theatre, Thornbury

The Paul McKenna Band Northcote Social Club

THUR 24th

+** The Railway Gang EVERY THURS Railway Hotel, Nicholson St East Brunswick

+**Hume Blues Club presents Wes Lee (US) with guest Dan Dinnen 8pm Coburg Bowls Club

+**Thursday Jazz with JMQ & special Guest Julie O'Hara ( 24/5 Alinta Chidzey, 31/5 Wilbur Wilde) 7pm WaterRat, South Melbourne

Will Coyote 8pm Walt 9pm The Drunken Poet, West Melbourne

S;lats & The Thunderdogs (Paul Slattery & Ben Wicks) 8pm Pistol Pete's, Geelong

+**Steak & Blues with Paulie Bignell & The Thornbury Two 8.30pm Dogs Bar, Acland St St Kilda

+**Rhythm X Revival 9pm Lomond Hotel, East Brunswick

**Andrea Keller Transients Trio 8pm Uptown Jazz Cafe, Fitzroy

Blues Night @ The Rum Diary Bar, 8pm Fitzroy

Ben J Carter 6pm Wesley Anne, Northcote

8pm The Catfish, Gertrude St Fiztroy

Fitzroy Soul Party with Son of a Gunzel 6.30-8.30pm Front Bar, Bar Open, Fitzroy

FRI 25th

+**Nick Charles A presention "Instore" Performance of "The River Flows" Lunchtime 12.45pm BASEMENT DISCS, 24 Block Place, City

Reflejos 9pm Lomond Hotel, Brunswick East

**Wes Lee (US) 8pm Pistel Pete's Geelong

The Kade Brown Trio 8pm Uptown Jazz Cafe, Fitzroy

9pm Dogs Bar, Acland St St Kilda

**Travis Winters Band 8pm Blues at Bebe's, Musicland, Fawkner

Ben Dew 7.30p, Odessy Tavern, Mt Duneed

+**Collard Greens & Gravy 8.30pm Gem Bar, Collingwood

Soul Blue 6pm The Naked Racer, Cheltenham

+**Jules Boult & The Redeemers 7pm Emerald RSL, Emerald

Clap Hands 8.30pm Drunken Poet, West Melbourne

+**Pugsley Buzzard 6-8pm Front Bar Bar Open, Fitzroy

SAT 26th

+**Lowdown Hokum Orchectra with Don White & Nichaud Fitzgibbon 8pm Spotted Mallard, Brunswick

Kraken Folk Session 3pm Moose Jaw Rifle Club 9pm Drunken Poet, West Melbourne

+**Slowgrind Fever #59 DJ's + Anna-Lee & The Double Lovers at Midnight Bar Open, Fitzroy

Wayne Jury Four 9pm Pistol Pete's, Geelong

**Vic Oldtime Jam Session with Craig Woodward & guests EVERY SATURDAY 4-7pm Victoria Hotel, Brunswick

+**Safari Motel 9pm The Catfish, Fitzroy

Ezra Lee 6.30pm Bar Open, Fitzroy

The Eugene Ball Standards Quartet 8pm Uptown Jazz Cafe, Brunswick

The dandy Jonestown Massacre 9.30pm Rainbow Hotel, Fitzroy

9pm Dogs Bar, St Kilda

**Steve Boyd's Rum Reverie 9pm The Lomond, East Brunswick

SUN 27th

+** Big Pig Little Pig American BBQ 1pm Sunday Sessions with Craig Horne & The Hornets 36 Ebdon St Moorabbin

+** Various Artists 3pm The Public Brewery, 13 Lacey St Croydon

+**Elwood Blues Club with Wes Lee (US) 5.30pm Prince of Wales, Fitzroy St St Kilda

+**Salty Dog Band feat Marion Turner Sleepy Hollow Blues Club, Trades Hall, Geelong

James Sidebottom 1-4pm Odessy Tavern, Mt Duneed

Phil Para, + DJ Max Crawddady 2pm Cherry Blues, Cherry Bar, City

+** Sunday Arvo Blues Jammers + special guests presented by Glenn Suckling 1st SUNDAY OF THE MONTH 3-6pm Railway Hotel, Linton

+**Leigh Sloggett Duo 8pm Pistel Pete's Geelong

Mark Hughes & The Temple of Blues 4pm Vesbar, Somerville

Appalacian Heaven String Band + Cat & Clint 5.30pm Lomond Hotel, Brunswick

+**Dan Dinnen & Shorty 4pm Rainbow Hotel, Fitzroy

5pm +**Blue Sunday Blues Band with Marco Goldsmith 8.30pm Dogs Bar, Acland St St Kilda

+**Jules Boult 4pm Water for the Well 6.30pm Drunken Poet, West Melbourne

+**Chris Maunder Trio (Monthly - 2nd Sunday) Brunswick Green, Brunswick

**Nick Charles 3pm Rosebank North Rest & Wine Bar, 149-151 Warrendyte Rd Ringwood Nth

MON 28th

Paul Williamson's Hammond Combo 9.30pm Rainbow Hotel, Fitzroy

TUE 29th

+**MBAS House of Blues with Leigh Sloggett Duo + Blues Jam 8pm Flemington/Kensington Bowls Club


Last Updated 21 May 2018 12:57pm