Now on PBS

The Breakfast Spread your summer musical alternative with various presenters, Tue 6:00am - 9:00am
Mystic Brew jazz, soul & electronica with Mike Gurrieri, Tue 9:00am - 11:00am
Boogie Beat Suite hip-hop & boogie with MzRizk, Tue 11:00am - 1:00pm
Southern Style bluegrass & old-time with Jan Dale, Tue 1:00pm - 3:00pm

The Global Village - Wot's on

Global Village

Worldwide, acoustic and folk music gig-guide.
Last updated:
Monday 19 February, 2018: 8.21 am

-
MONDAY 19 February, 2018:

10.00 pm: Balkan Jam: Farouk's Olive, 711 High Street, Thornbury

-
WEDNESDAY 21 February, 2018:

5.30 pm: Phil Carroll’s Honky Stomp: Bistro, Caulfield RSL, 4 St Georges Road, Elsternwick

7:30 pm: Jordi Savall and Hespèrion XXI and Tembembe Ensamble Continuo: Folías Antiguas y Criollas: From the Ancient World to the New World: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

8.00 pm: Luke Plumb and The Circuit: Turn & ReTurn: The Spotted Mallard, 314 Sydney Road, Brunswick - album launch

-
THURSDAY 22 February, 2018:

7:30 pm: Jordi Savall and Hespèrion XXI and Tembembe Ensamble Continuo: Folías y Romanescas: The Golden Age Of The Viol: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

8.00 pm: Nikos Xylouris, Antonis Xylouris, Apollonia Xylouri + Paddy Montgomery: Η μουσική της Κρήτης - The music of Crete: Wesley Anne, 250 High Street, Northcote

-
FRIDAY 23 February, 2018:

8.00 pm: Moira Tyers, Wendy Ealey and Bruce Watson: Unsung Heroes of Australian History: Port Lounge, 5 Aquatic Drive, South Melbourne: taxman@bigpond.net.au or text 0418179411

8.00 pm: Nikos Xylouris, Antonis Xylouris, Apollonia Xylouri + Paddy Montgomery: Η μουσική της Κρήτης - The music of Crete: Wesley Anne, 250 High Street, Northcote

-
SATURDAY 24 February, 2018:

12.00 noon: Sanacori + Rosa's School of Tarantella: Tomato Festival, PEACE farm, Yarra Junction: www.peacefarm.com.au

4.00 pm: Vic Old time Jam Session: Victoria Hotel, Brunswick: free

6.30 pm: Vardos: Széki Táncház: Bocskai Centre, 123 St Georges Road, North Fitzroy

7.45 pm: Michael Johnson with Evripides Evripidou, David Jones, Matthew Arnold and guests Michael Conolan and Fiona Burnett: CD launch: St Andrews Brighton, 228 New Street, Brighton: 0407 302 771

8.00 pm: Sol é Alma: Farouk's Olive, 711 High Street, Thornbury

8.30 pm: Santa Taranta: Open Studio, 204 High Street, Northcote

8.30 pm: Sol Nation + Tumbarumba + Ras Jahknow + more: Evelyn Hotel, 351 Brunswick Street, Fitzroy

-
SUNDAY 25 February, 2018:

4.00 pm: Bowlines: Some Velvet Morning, 123 Queens Parade, Clifton Hill: 0422 830 470

5.00 pm: Melbourne Ukulele Kollective + Uke4Kids Family Orchestra with Yanai Morris + Cat House: Fairfield Amphitheatre, Heidelberg Road, Fairfield - free

6.00 pm: Craig Woodward: Loretta's Bar at Bluebonnet BBQ, North Fitzroy: free

8.00 pm: Opa! Bato + Opa! Seko: Farouk's Olive, 711 High Street, Thornbury

-
MONDAY 26 February, 2018:

10.00 pm: Balkan Jam: Farouk's Olive, 711 High Street, Thornbury

-
WEDNESDAY 28 February, 2018:

11.00 am: Yalla!: Kitchen, National Gallery of Victoria, St Kilda Road, Melbourne

5.30 pm: Phil Carroll’s Honky Stomp: Bistro, Caulfield RSL, 4 St Georges Road, Elsternwick

6.30 pm: Saray Iluminado: fortyfivedownstairs, 45 Flinders Lane, Melbourne

-
THURSDAY 1 March, 2018:

8.30 pm: Tania Bosak and friends: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
FRIDAY 2 March, 2018:

7:30 pm: Ultrafox: Django's Legacy: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

8.00 pm: Alwan: Eltham Boite, St Margarets Hall, Pitt Street, Eltham

-
SATURDAY 3 March, 2018:

4.00 pm: Vic Old time Jam Session: Victoria Hotel, Brunswick: free

8.30 pm: La Descarga: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
SUNDAY 4 March, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

8.00 pm: Nevena and Stefan: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
TUESDAY 6 March, 2018:

7.00 pm: Bohemian Nights: Budapest Restaurant and Palinka Bar, 273 Glen Huntly Road, Elsternwick: 9530 0849

8:00 pm: Manganiyars (Thar Desert, India): The Manganiyar Seduction: State Theatre, Arts Centre, 100 St Kilda Road, Melbourne: 1300 182 183

-
WEDNESDAY 7 March, 2018:

5.30 pm: Phil Carroll’s Honky Stomp: Bistro, Caulfield RSL, 4 St Georges Road, Elsternwick

7.00 pm: My Bubba: Brunswick Music Festival: Mechanics Institute, 270 Sydney Road, Brunswick

8.00 pm: Julie While and Chris Matthews: Brunswick Music Festival: The Spotted Mallard, 314 Sydney Road, Brunswick

8:00 pm: Manganiyars (Thar Desert, India): The Manganiyar Seduction: State Theatre, Arts Centre, 100 St Kilda Road, Melbourne: 1300 182 183

9.00 pm: My Bubba: Brunswick Music Festival: Mechanics Institute, 270 Sydney Road, Brunswick

-
THURSDAY 8 March, 2018:

The Young Folk (Ireland): Potato Shed, Drysdale

-
FRIDAY 9 March, 2018:

7.30 pm: Matthew Fagan and Domenico: Museum of Innocence, Mildura

8.00 pm: Hello Tut Tut with Galata Express and Ungus Ungus Ungus: CD launch: Gasometer Hotel, Smith Street, Collingwood

-
SATURDAY 10 March, 2018:

3:00 pm: Zourouna: Rebetiko Festival: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

3:00 pm: Melbourne Bouzouki Orchestra with Dean Georgalas: Rebetiko Festival: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

4:00 pm: Manasis School of Greek and Dance Culture Bouzouki Student Orchestra: Rebetiko Festival: Foyer, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

4.00 pm: Vic Old time Jam Session: Victoria Hotel, Brunswick: free

5:00 pm: Pascal Latra and the Philhellenes: Rebetiko Festival: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

5:00 pm: Melbourne Rebetiko Ensemble: Rebetiko Festival: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

6:00 pm: Manasis School of Greek and Dance Culture Bouzouki Student Orchestra: Rebetiko Festival: Foyer, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

7:00 pm: Chrysoula K & Purpura (Greece): Rebetiko Festival: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

7.30 pm: Matthew Fagan and Gypsy Fire: Museum of Innocence, Mildura

9:00 pm: Piri Ntaxei (Greece): Rebetiko Festival: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
SUNDAY 11 March, 2018:

2.00 pm: Matthew Fagan and Gypsy Fire: Swan Hill Regional Art Gallery, Swan Hill

4:30 pm: Zourouna: Post Office Hotel, 229-231 Sydney Road, Coburg

6:00 pm: Ghana Independence Celebration Weekend: Collingwood Town Hall, 140 Hoddle Street, Abbotsford

The Young Folk (Ireland): Bourke and Wills Festival, Mia Mia

-
TUESDAY 13 March, 2018:

7.00 pm: Zulya and the Children of the Underground + Emily Rosner: Brunswick Music Festival: Mechanics Institute, 270 Sydney Road, Brunswick

7.30 pm: Noura Mint Seymali (Mauritania): Brunswick Music Festival: Howler, 7-11 Dawson Street, Brunswick

9.00 pm: Zulya and the Children of the Underground + Emily Rosner: Brunswick Music Festival: Mechanics Institute, 270 Sydney Road, Brunswick

Faith i Branco: Northcote Social Club, 301 High Street, Northcote

Anoushka Shankar: Hamer Hall, Arts Centre, 100 St Kilda Road, Melbourne

-
WEDNESDAY 14 March, 2018:

5.30 pm: Phil Carroll’s Honky Stomp: Bistro, Caulfield RSL, 4 St Georges Road, Elsternwick

7.00 pm: Stiff Gins: Brunswick Music Festival: Mechanics Institute, 270 Sydney Road, Brunswick

7:30 pm: Tinariwen: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

7.30 pm: Daymé Arocena: Brunswick Music Festival: Howler, 7-11 Dawson Street, Brunswick

8.00 pm: Oi Dipnoi: The Spotted Mallard, 314 Sydney Road, Brunswick - album launch

Gogol Bordello: 170 Russell Street, Melbourne

-
THURSDAY 15 March, 2018:

7.30 pm: Mista Savona with Sly & Robbie + Barbarito Torres and Rolando Luna (Buena Vista Social Club) + Julito Padron (Irakere) + Yaroldy Abreu (Chucko Valdes) + Bopee (Inna de Yard) + Randy Valentine, Solis and Brenda Navarette: Havana Meets Kingston: Forum Theatre, Flinders Street, Melbourne: http://www.ticketmaster.com.au/Havana-Meets-Kingston-tickets/artist/2432...

6.00 pm: Andy Irvine and Luke Plumb: Brunswick Music Festival: The Spotted Mallard, 314 Sydney Road, Brunswick - album launch

-
FRIDAY 16 March, 2018:

start: BabaGanoush + The Maes + Tinpan Orange + more: The River Folk Festival, Warburton: https://www.facebook.com/theriverfolkfestival/

6:00 pm: Trioc: A Fair Wind: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

The Young Folk (Ireland): Memo Music Hall, St Kilda

-
SATURDAY 17 March, 2018:

4.00 pm: Vic Old time Jam Session: Victoria Hotel, Brunswick: free

7.30 pm: Grace Barbé: Brunswick Music Festival: Howler, 7-11 Dawson Street, Brunswick

The Young Folk (Ireland): Bundy Hall, Bundalaguah

-
WEDNESDAY 21 March, 2018:

5.30 pm: Phil Carroll’s Honky Stomp: Bistro, Caulfield RSL, 4 St Georges Road, Elsternwick

6:00 pm: Stiletto Sisters: Midnight in Moscow: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
FRIDAY 23 March, 2018:

start: David Bridie + Mick Thomas + Neil Murray + 8 Foot Felix + Mission Songs + Rose Bygrave + more: YLake Bolac Eel Festival, Lake Bolac Foreshore, Lake Bolac

The Young Folk (Ireland): Yackandandah Folk Festival

-
SATURDAY 24 March, 2018:

4.00 pm: Vic Old time Jam Session: Victoria Hotel, Brunswick: free

8.00 pm: La Busca: CD launch: Boite World Music Cafe, 1 Mark Street, North Fitzroy: 9417 1983

Breabach: Northcote Social Club, 301 High Street, Northcote

-
SUNDAY 25 March, 2018:

10.00 am: Vardos: Dandenong Market, Dandenong

Breabach: Martians Bar and Cafe, Dean's Marsh

-
WEDNESDAY 28 March, 2018:

5.30 pm: Phil Carroll’s Honky Stomp: Bistro, Caulfield RSL, 4 St Georges Road, Elsternwick

7:30 pm: Seu Jorge: Life Aquatic: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
THURSDAY 29 March, 2018:

7:30 pm: Seu Jorge: Life Aquatic: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
SATURDAY 31 March, 2018:

4.00 pm: Vic Old time Jam Session: Victoria Hotel, Brunswick: free

7.00 pm: Youssou N'Dour: Hamer Hall, Victorian Arts Centre, 100 St Kilda Road, Melbourne

-
TUESDAY 3 April, 2018:

7.00 pm: Bohemian Nights: Budapest Restaurant and Palinka Bar, 273 Glen Huntly Road, Elsternwick: 9530 0849

-
WEDNESDAY 4 April, 2018:

7.00 pm: Ásgeir (Iceland): Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
THURSDAY 5 April, 2018:

7.00 pm: Ásgeir (Iceland): Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
SATURDAY 7 April, 2018:

8:00 pm: First Aid Kit: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

8.30 pm: Lamine Sonko and The African Intelligence + Ajak Kwai: Afro Frequency: Evelyn Hotel, 351 Brunswick Street, Fitzroy

-
SUNDAY 15 April, 2018:

2.00 pm: The Royal High Jinx: Pirates Tavern, 82 Nelson Place, Williamstown

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
THURSDAY 26 April, 2018:

7:00 pm: Alexander Nettelbeck Trio: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
TUESDAY 1 May, 2018:

7.00 pm: Bohemian Nights: Budapest Restaurant and Palinka Bar, 273 Glen Huntly Road, Elsternwick: 9530 0849

-
SUNDAY 6 May, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
THURSDAY 17 May, 2018:

7:30 pm: Lisa Ono: La Vie En Rose: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
SUNDAY 20 May, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
SUNDAY 3 June, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
TUESDAY 5 June, 2018:

7.00 pm: Bohemian Nights: Budapest Restaurant and Palinka Bar, 273 Glen Huntly Road, Elsternwick: 9530 0849

-
FRIDAY 29 June, 2018:

6:00 pm: Vardos: From the Hungarian Plains to the Transylvanian Alps: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
SUNDAY 1 July, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
TUESDAY 3 July, 2018:

7.00 pm: Bohemian Nights: Budapest Restaurant and Palinka Bar, 273 Glen Huntly Road, Elsternwick: 9530 0849

-
SUNDAY 5 August, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
TUESDAY 7 August, 2018:

7.00 pm: Bohemian Nights: Budapest Restaurant and Palinka Bar, 273 Glen Huntly Road, Elsternwick: 9530 0849

-
SATURDAY 18 August, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
SUNDAY 2 September, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
TUESDAY 4 September, 2018:

6:00 pm: Stiletto Sisters: In the Green Forest: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

7.00 pm: Bohemian Nights: Budapest Restaurant and Palinka Bar, 273 Glen Huntly Road, Elsternwick: 9530 0849

-
FRIDAY 21 September, 2018:

Bohemian Nights: Wyreena Arts Centre, 13-23 Hull Road, Croydon

-
SUNDAY 7 October, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
THURSDAY 1 November, 2018:

7:00 pm: Andrea Keller with Sandy Evans: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
SUNDAY 4 November, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
THURSDAY 15 November, 2018:

6:00 pm: Vardos: Big Bread, Big Boots: Music of the Hungarian Plains: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
SATURDAY 17 November, 2018:

6:00 pm: Anja & Zlatna: Russian Caravan: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
THURSDAY 22 November, 2018:

6.00 pm: Saray Iluminado: A Sephardic Soiree: Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
SUNDAY 2 December, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
TUESDAY 4 December, 2018:

7:30 pm: Ksenija Sidorova (Latvia): Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank


Last Updated 19 February 2018 8:23am

©2018 Progressive Broadcasting Service Cooperative Ltd. | About PBS | Privacy Policy | Legal Notice | FAQ | Contact Us

Powered by Drupal, an open source content management system